coloseum1 osa - Antiikne Rooma

Selle jalutsuskägu ajal tutvud:
Colosseo - Kolosseum, Foorum Romano - Rooma Foorum, Palatino - Palatiumi küngas, Arco di Costantino - Konstantinuse triumfikaar, Foro Augusto - Augustuse Foorum, Foro Traiano - Traianuse Foorum, Colonna di Traiano - Traianuse sammas, Basilica di Massenzio - Massenziuse kirik, Piazza del Campidolium - Kampidooliumi väljak, Statua di Marco Aurelio - Marcus Aureeliuse kuju, Chiesa Santa Maria in Arancelli - kirik Santa Maria in Arancelli, Monumemnto di Vittorio Emanuele II - Vittorio Emanuele II monument, Piazza Venezia - Venezia väljak, Palazzo Venezia - Venezia palee, Chiesa di San Marco - kirik San Marco, Teatro di Marcello - Marcello teater, Tempio di Vesta - Vesta tempel , Tempio di Fortuna Virile - Fortuna Virile tempel, Chiesa Santa Maria in Cosmedin - kirik Santa Maria in Cosmedin, La Bocca della Verita - Tõe suu, Circo Massimo.


Jalutuskäigu keskmine kestvus, 4-5 tundi.

ColoseumEsimese päeva võiks pühendada alale, kus kunagi säras valge marmoriga ja kullaga ehitud maailma suursuguseim imelinn Vana Rooma. Minu stardilipu kohavalik langes üsna loomulikult selle tähtsaimale sümbolile - Colosseumile (allpool toodud kaardil on see roheline märk nr.1). Kuulsaim Iidse Linna monument mälestab impeeriumi ülemvõimu ja on püstitatud 72-80 pKr. Amfiteater mahutas üle 50 000 pealtvaatja. Colosseumi juurde pääsed metroo sinise liiniga "B", väljumine "COLOSSEO". Siit on hea asuda teele teiste vana tsivilisatsiooni varemeteni. Ära üritagi meelde jätta iga katkise varemetüki nimetust ja selle lugu, parem on lihtsalt vaadelda kõike, mis tee peale jääb ja üritada sukelduda antiikmaailma atmosfääri. Kui oled otsustanud vaadata, milline on maailma vanim võitlus- ja tsirkuseareen seestpoolt ja kavatsed siseneda Rooma Foorumi territooriumile ja ka Palatiumi künkale, tuleb sul sissepääsuks muretseda pilet, mis on kõigi kolme objekti puhul ühine.

Colosseum on avatud: Iga päev 09.00 kuni üks tund enne päikeseloojangut.
Pileti hind: 9 euro + 3 euro juhul kui on eksponeeritud mõni näitus. (kusjuures näitused on pea alati eksponeeritud).
N.B! Colosseum, Palatiumi küngas, Rooma Foorum - kehtib ühine pilet
Info tel. +39 06 7740091

NB: Pileti saab osta ka Palatiumi sissepääsu juurest - Via di San Gregorio poolt. Ostes pileti siit, säästad ennast pikast järjekorrast kassasse Colosseumi juures.

Kohe Colosseumi kõrval asub Rooma Foorum ja Palatiumi küngas. Pane tööle oma kujutlusvõime ning su silme ees avaneb lugu, kuidas Rooma Foorum (kaardil roheline märk nr.2), kunagine lame ja soine org, mis ümbritsetud Palatiumi, Kapitooliumi ja Esquilinuse küngastest, kujunes kõigepealt raeplatsiks ja ärikeskuseks, seejärel marmorsäravaid templeid, kohtukodasid ja turuhooneid täis enneolematult suursuguseks antiikse linnaelu keskpunktiks.


Forum
Rooma Foorum avatud: Iga päev 09.00 kuni üks tund enne päikeseloojangut.
Pileti hind: 9 euro + 3 euro juhul kui Colosseumis on eksponeeritud mõni näitus.
N.B! Colosseum, Palatiumi küngas, Rooma Foorum - kehtib ühine pilet
Info tel. +39 06 7740091

Foorumi peatänava juurest Via Sacra-st, viib kallak üles, linna tanapäeva kõige romantilisemasse aeda, Rooma legendaarsesse sünnikohta - Palatiumi künkale (kaardil roheline märk nr.3). Vana vabariigi ajal oli see ihaldusväärne aristokraatide ja rikaste elurajoon, hiljem armastasid ka keisrid siia endale losse rajada. Muideks siit, mäekõrguselt on hästi näha Circo Massimo - ovaalse kujuga iidne staadion, mis on Sinu esimese jalutuskäigu lõppunktiks. Idapoole vaadates saad imetleda Colosseumile lähedal asuvat Constantinuse võidukaart - Arco di Costantino (kaardil roheline märk nr.4).

Palatiumi küngas avatud: Iga päev 09.00 kuni üks tund enne päikeseloojangut.
Pileti hind: 9 euro + 3 euro juhul kui Colosseumis on eksponeeritud mõni näitus.
N.B! Colosseum, Palatiumi küngas, Rooma Foorum - kehtib ühine pilet
Info tel. +39 06 7740091

Kui oled Rooma Foorumi ja Palatiumi künka külastamise oma plaanist välja jätnud, kulgeb Sinu teekond kohe peale Colosseumi vaatlemist edasi mööda laia-uhket Mussolini poolt rajatud Via Fori Imperiali-t.

PalatinoÜhel pool tänavat ilutsevad reas mõned "Kuldsel Ajastul" valitsenud keisrite kujud, taustaks Augustuse (kaardil roheline märk nr.5) ja Traianuse foorumid (kaardil roheline märk nr.6). Nendest märkimisväärseim – Traianuse Foorum - oli kunagi Rooma kauplemise keskus - "antiikaja supermarket". Selle põhjaküljel seisab uhke Traianuse Sammas (kaardil roheline märk nr.7), mis püstitati tähistamaks Traianuse sõjakäiku Rumeenia territoorimuil asuva Dakia vastu.

Traianuse Forum on avatud: teisipäevast puhapäevani 09.00 - 19.00 (talvekuudel 09.00 - 18.00)

Teisel pool Via Fori Imperiali-t võid näha massiivse Maksensiuse basiilika väliseina (kaardil roheline märk nr.8), suurte kivitahvlitega, millel kujutatud Rooma Impeeriumi sõjalisi vallutusi, impeeriumi territooriumi laienemist ja tagasitõmbumist.
Via dei Fori Imperiali-l, veidike Colosseumi metroopeatusest edasi, enne ristumist Via Cavour-iga, paremat kätt, on olemas turismi infokeskus. Avatud iga paev 09.30 - 18.30.

Marco AurelioOled Sa valinud teekonna läbi Rooma Foorumi või otsustasid jalutada mööda Via Fori Imperiali-t, nii või teisiti jõuad lõpuks Rooma kõige kuulsamale künkale – Kapitooliumile, mis asub otse Vittorio Emanuele monumendi taga. Graatsiline, lauge, Michelangelo poolt loodud trepp - La Cordonara, viib sind Kapitooliumi künkal asuvale, samuti enamasti Michelangelo poolt kujundatud Piazza del Campidolium - ile (kaardil roheline märk nr.9). Kunagi oli see Rooma poliitiline ja püha paik - sümboolne valitsuse kese. Siin andsid konsulid oma vande ja siin vormiti ka riigi münte. Siin asus Jupiter Capitolinuse tempel. Tänapäeval on see kena tähekujuline renessanslik väljak, mille keskel seisab uhke Marcus Aureliuse ratsamonument (kaardil roheline märk nr.10). Siin on ka Rooma endine raekoda - Palazzo Senatorio.

Väljaku tiibades asuvad kaksikpaleed - muuseumid, Palazzo Nuovos ja Palazzo Conservatoris. Palazzo Senatorio kõrvalt viib munakivitee terrassile, kust avaneb suurepärane vaade Rooma Foorumi varemetele. Veidi järsk trepp viib Sind Santa Maria in Arancelli kiriku juurde (kaardil roheline märk nr.11). Kiriku kohal asus aga kunagi Juno Moneta tempel.

Lasku La Cordonara laugest trepist alla, sest nüüd on aeg korralikult üle vaadata Piazza Venezia-l asuv, Rooma üks pimestavaimaid ehitisi - Vittorio Emanuele II monument ( juhul kui tuled mööda Via Fori Imperiali-t, on loogiline et kõigepealt vaatad üle Vittorio Emanuele II monumendi ja seejärel suundud Kapitooliumile). See massivne kompleks (kaardil roheline märk nr.12), mida kohalikud ise veidi pilkavalt nimetavad "trükimasinaks" või "pulmatordiks", püstitati eelmise sajandi alguses Itaalia ühinemise ja esimese kuninga auks. Ehitise keskseks osaks on laiad trepid.

Vittorio Emanuele monument
Trepid on avatud: Iga päev 09.00 - 17.30
(talvekuudel 09.00 - 16.30)

Siin asub ka esimeses maailmasõjas langenud sõdurite ühisaud - Altare della Patria.
Liftiga võid tõusta ka kompleksis olevale vaateplatvormile, et nautida linnapanoraami.

Vaateplatvorm on avatud: pühapäevast neljapäevani 09.00 - 19.30
reedel ja laupäeval 09.30 - 23.30
Pileti hind: 7 euro.
Info tel. +39 066991718

Monument ülevaadatud, oleks nüüd paslik tutvuda pealinna olulisemate liiklussoonte kohtumiskohaga - Piazza Veneziaga (kaardil roheline märk nr.13). Väljaku lääneküljel näed Rooma esimest renessansipaleed - Palazzo Venezia (kaardil roheline märk nr.14), mis oli kunagi Mussolini peakorter. Palee peasissepääsu kohal olevalt rõdult pidas diktaator rahvale kõnesid. Tänapäeval asub siin keskaja ja renessansimuuseum ning siin korraldatakse ka kunstinäitusi.

Santa Maria in CosmedinPalazzo Venezia küljel asub ilus, neljandal sajandil ehitatud kirik San Marco (kaardil roheline märk nr.15), mida loetakse iseloomulikuks rooma barokk stiili esindajaks.

Nüüdseks oled läbinud poole planeeritavast jalutuskäigust. Pöördu tagasi Campidoliumile viiva treppi La Cardonara poole, ja sealt algavale Via Teatro Marcello-le. Sinu edasine teekond kulgeb mööda seda laia tänavat, sest siit avaneb veel terve rida vaateid varemetele ja vanadele ehitistele. Umbes kahesaja meetri tagant, paremat kätt näed muljetavaldavaid Colosseumi meenutavaid varemeid - Teatro di Marcello (kaardil roheline märk nr. 16), mille 23. a eKr õnnistas sisse Augustus. Teater oli pühendatud noorelt surnud keisri õepojale ja väimehele Marcellusele. Keskajal ehitati varemete sisse palee, mis ühelt aristokraatia perelt teisele ülekäis. Veidi eemal teatrist asuvad Augustuse õele pühendatud, enam kui 2000 aastat vanad Portico d'Ottavia varemed. Muideks ala, mis algab paremat kätt, veidi enne Teatro Marcello-t ning ulatub kuni Tiberi jõeni on kurva ajalooga n.n. "Juudi Gheto", mille kohta saad lugeda siit: Tiberi kaldaäärne

Vesta TempleJätka teekonda ja edasi kõndides jõuad Via Luigi Petroselli-le ja Bocca della Verita väljakule, mis teatavasti on esimene asustatud paik Tiberi ääres ja seda juba enne Rooma sündi. Paremat kätt, kunagise kariloomade turu kohal, seisab graatsiline hästisäilinud Vesta Tempel - Tempio di Vesta (kaardil roheline märk nr.17). Arvatakse et tegelikult oli see Heraklese kummardamise pühakoda, ning see on vanim, veel püsti seisev tempel Roomas. Kõrval võid näha ristkülikukujulist Tempio di Fortuna Virile (kaardil roheline märk nr.18), mis oli pühendatud sadamate jumal Portunus-ele. Üle tee asub veel üks Rooma pärl - VI sajandist pärit, romaani stiilis, lihtsa sisekujundusega ja imeilusa mosaiikpõrandaga väike kirik Santa Maria in Cosmedin (kaardil roheline märk nr.19). Kiriku juures asub ka üks meelelahutuslik vaatamisväärsus, mis miskipärast eriti jaapani turistide poolt armastatud on - La Bocca della Verita (kaardil roheline märk nr.20), mis tõlkes on "tõe suu". Legendi kohaselt hammustab see 12. sajandist pärit kole marmornägu valevorstide näpud otsast, kui need tema suhu oma käe pistavad. Kui julged, pane oma ausus proovile.

Kiriku Santa Maria in Cosmedin juurest ei olegi enam palju maad tänase jalutuskäigu viimase vaatamisväärsuseni - Circo Massimo-ni (kaardil roheline märk nr.21). Praegune rohtus tühermaa, kus ameeriklased ja muud Roomas elavad välismaalased armastavad hommikujooksu teha, oli kunagi kuulus kaarikute võidusõidu staadion. Siinkohal võid tänasele päevale punkti panna ja vaikselt stardipunkti - Colosseumi juurde jalutada. Kui jalad väga väsinud on, võid siit samast Circo Massimo, Viale Aventino poolsest äärest, peatus CIRCO MASSIMO-st istuda metroole - "B" sinisele liinile. Soovikorral aga võid jalutuskäiku pikendada kas lähedal asuvasse romantilisse Apelsini aeda, kust saad nautida vaadet Tiberile ja Rooma Vanalinnale.
Vaata: Aventino nõlvBocca della Verità

Juhul kui antiikmaailma varemetest veel isu täis pole saanud, võid külastada ka lähestikku asuvaid Caracalle saunade varemeid.
Vaata: Caracalle saunad

Tänase jalutuskäigu vahemaad:
Colosseum - Vittorio Emanuele monument 1 km
Vittorio Emanuele monument - kirik Santa Maria in Cosmedin 1,1 km
Kirik Santa Maria in Cosmedin - Colosseum 2 km

photoalbum


Näita 1 päeva jalutuskäik täisekraanil
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _