Suve puhkus Odüsseuse rannik (Riviera Ulisse).

Odüsseuse rannik.

Rooma tähendab enamikule meist kultuurilist puhkust lõpmatute ajalooliste monumentide ja vaatamisväärsuste vahel. Igavene linn ülevaadatud, suunduvad paljud suvekuudel rannapuhkust veetma traditsioonilistele turistlikele rannikualadele, mis jäävad pealinnast küllalt kaugele. Vähesed teavad suureparasest voimalusest liita kultuurilist puhkust Roomas meeldejääva rannapuhkusega jumalikult ilusal rannikul, mis asub pealinnast kõigest poolteist tundi autosõidu kaugusel. Sellel alal leidub paradiisi nurgakesi, mida oma ilu poolest ülistas ka Homeros oma antiikeeposes “Odüsseus”.

Niisiis, Roomast 1,5 – 2 tundi autosõitu ja oled Itaalia ühel ilusaimal ranniku alal, Riviera Ulisse – n.n Odüsseuse rannik.

Et paremini ülevaadata kõik see, mida siinsetel prestiizhikatel kuurortlinnadel ja muinasjutulikult ilusatel umbrustel pakkuda on, tuleks reisile minna Roomast üüritud rendiautoga. Ligi sada kilomeetrit pikk ala sisaldab kristallpuhta veega hingematvalt ilusaid liivarandu, mis vahelduvad vaatemänguliste kaljudega, kindlusi ja kellatorne, ajaloolisi varemeid, toretsevaid villasid ning omapäraseid linnakesi. Just neid vaatemangulisi alasid nimetati kreeka antiikeeposes jumalikuks looduse sängiks. Siia, oma suursugustesse villadesse pagesid suvekuumuse eest Rooma keisrid ja patriitsid.

Ka tänapäeval on see paljude aristokraatide ja nooblite itaallaste lemmik puhkuseala. Siia on soetanud suveresidentsid Itaalia kuulsamad kultuuritegelased ja poliitikud. Mitmekesine loodus, puhas merevesi ja raviva toimega mereõhk loovad ideaalse keskkonna suviseks puhkuseks ja on Euroopa liidu poolt autasustatud sinise lipuga. Lisaks rannapuhkusele on võimalik külastada ajaloolisi monumente ja meelelahutuslikke saite. Siia kanti jääb ka suur veepark Cassino-s “Haway park”.

Sabaudia,Terracina, Gaeta ja Sperlonga on linnad, mis mulle sùgavalt muljet avaldasid ning järgnevalt sooviksin neid Sulle üksikasjalikult tutvustada.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Sabaudia.

Niisis umbes 1,5–2 tundi autosõitu ja esimene linn mis Sind lahkelt vastu võtab, on 1934ndal aastal Mussoliini plaani järgi uskumatult lühikese aja jooksul üles püstitatud Sabaudia. Sabaudia on mere ja järve vahel asuv aedlinn, mille pärliks on enam kui 30 kilomeetri pikkune kuldse liivaga düünirand. Rand kuulub Circeo rahvuspargi looduskaitse alasse. Sabaudia düünide flora on oma koosseisult üks rikkaimaid Itaalias, mille mõningaid haruldasi taimi on võmalik leida vaid siinses keskkonnas.
Sabaudia mereõhk sisaldab rikkalikult joodi ja seda loetakse ravivaks. Ideaalne koht rahuliku rannapuhkuse veetmiseks, pakub samas ka mitmeid erinevaid voimalusi aktiivse puhkuse harrastajatele ja neile kellele tähtis õhtuti meelt lahutada. Traditsioonilised restoraanid, baarid- pubid, ööklubid, toidumarketid, ratsabaasid, jahtklubid, jalgratta laenutused, tenniseväljakud – kõke seda leidub Sabaudia keskuses.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

San Felice Circeo.

Sabaudiast mõni kilomeeter eemal asub teine maaliline koht – San Felice Circeo. Circeo mäe jalamil asuvat linnakest loetakse Odüsseuse ranniku pärliks. Tilluke vanalinn, ümbritsetud moodsa kesklinnaga, kaasaegsed hotellid, ööklubid ja baarid, kus õhtuti elavat muusikat saab kuulata, loetlematud poed ja boutique'id, jahisadam ning otseloomulikult ilusad liivarannad. Linnast viib ülesmäge siiruviiruline tserpentiinitee, mis pakub hingematvaid vaateid merele ja metsikutele kivi-kaljurandadele. Siin algab tõeline sukeldujate paradiis. Kaljud ja jahedad koopad, kus leitud maailma vanimad neandertaallase jaanused.

Rohkem kui 2000 aastat tagasi oli Circeo saar, ja just sellel saarel hoidis Odüsseust oma nõiduses imeilus Circea, kelle nime mägi tänapäeval kannab. Teatud punktis tee lõppeb ja edasi viivad üles tillukesed rajad. Siinsed tiheda metsaga kaetud alad on ülelendude perioodil peatumispunktiks paljude linnuliikidele. Kevadeti ja sügiskuudel armastavad siin oma uuringuid labi viia linnuvaatlejad Itaalisat ja mujalt maiilmast. Tänu neitsilikult säilinud loodusele, rikkalikule ja haruldasele floorale ja faunale, on kogu Sabaudia ja San Felice Circeo ala looduskaitse all.

Tänapäeval on just San Felice Circeo ja Sabaudia territoorium lemmik villade soetamise koht Itaalia eliiti kuuluvate tegelaste seas. See asjaolu on mõlemile linnakesele kindlustanud teatud privaatsuse ja isoleeritud seisu.

Sabaudia ja San Felice Circeo võiksid olla ka Sinu rannapuhkuse peatumispunktiks. Kes vähem kui nädalaks tuleb, saab peatuda hotellis (hinnad alates 80–100 euro /öö) või üürida mõne armsa B&B (hinnad alates 70 euro/öö). Kellele pikemaks ajaks jalga kinnitada soov– on ideaalne lahendus üürida rannäärne villa – pakkumised on hinnaskaalas, alates 800 euro/nädal, vahepealne variant, apartment elamu (keskmine hind 500 euro/ nädal).

Peatudes mõnes armsas öömajas, saad rannapuhkusele vahelduseks Sabaudiast või San Felice Circeost teha väljasõite veel edasi, pikki Odüsseuse rannikut.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Terracina.

Umbes 20 min. autosõitu ning Sinu ees on Terracina – asukoha poolest ranniku keskpaik. See linn on rajatud 150 aastat enne Rooma ehitamist. Linna kõige tähtsamaks vaatamisväärsuseks on IV e.m.a pärit Jupiteri templi varemed (Tempio di Giove – Anxur) Sant Angelo mäel.

Läbi Terracina kulges ka Vana Appia tee. Linnal on uhke vanalinn ja suursugune katedraal. Rannad on siin enamasti tasulised. Ilusal rannäärsel alleel armastavad õhtuti jalutamas käjia nii kohalikud noored -vanad, kui ka toretsevad turistid. Kesklinn on täis boutique'e, baare ja restoraane ning head meelelahutust hilisõhtustel tundidel pakuvad diskoteegid ja ööklubid.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Sperlonga.

Kalameeste ja meremeeste linn Sperlonga on minumeelest üks maailma omapäraseim ja imelikuim linn, mis ehitatud kaljule ja mida selle elanikud kannatlikult aeg ajalt valge värviga ületõmbavad. Linn koosneb ilusatest majakestest, ülikitsastest tänavatest ja lõpmatutest trepimademetest. Kogu selle veidruse võlgneb linn järjepidevatele vaenlaste rünnakutele kaugetel aegadel.

Tänapaeval on linnake enamasti vanakeste päralt, kes vapralt mooda kitsaid treppe oma igapäevaseid toimetusi toimetavad. Trepid dikteerivad üsna sportliku eluviisi ja ilmselt just neile võlgnevadki paljud siinsed elanikud oma pikka eluiga. Sperlonga ümbruses leidub maalilisi kaljudega ümbritsetud randu ja mitmeid kalju koopaid, millest kuulsaim Tibeeriuse koobas (Grotta Tiberio), millesse Rooma keiser endale jaheda suveresidentsi lasi ehitada. Varemed on tänapäevani alles ja meelitavad kohale rohkeid külastajaid.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Gaeta.

Järgmine linn mis külastamist ootab, on iseloomuliku vanalinnaga ja iidse kindlusega Gaeta.

Linnalähine on samuti kuulus looduslikult vapustavate vaadete ja supper randade poolest.

Eepos pajatab, et Troia sõja lõppedes randus Odüsseus siin joogivee varude täitmise tarves. Retke ajal suri Enea lemmik lapsehoidja Kaeta, kes siia maeti ja kelle auks linn oma nime sai. Gaeta kõige maalilisemaks osaks on Monte Orlandol asuv park. Samas paigas, Orlando mäel, asub tähtis pühamu – Lõhenenud Kalju (Montania Spaccata). Evangeeliuse järgi, päeval, mil Kristus risti löödi, maailma erinevates paikades lõhenesid erinevad kaljud, millest üks, Monte Orlando. Selle sündmuse auks on kalju vahele ehitatud kirik, milleni viib kitsas kaljuvaheline trepp. Kalju vahelt kiriku poole laskudes, näed mäe seina sisse vajutatud käe jälge. Pärimus jutustab, et ühel päeval sattus siia türklasest meremees, kes juttu peale lõhenenud kaljust, naerma hakkas. Naerdes toetus ta käega kaljule, mis üht äkki pehmenes ja endasse käe jälje jättis. Kiriku juurest viib kitsas keerdtrepp kellatorni katusele, kust saab kalju lõhet ka ulevalt alla imetleda. Kohalikud armunud tavatsevad siia oma armastuse tõestuseks tabalukke riputada. Nüüd seisab Sul ees pikk laskumine kalju jalamile, kus legendaarne Piraadi ehk Türklaste koobas (la Grotta del Turco) Sind ootamas on. Rahvas räägib, et ammustel aegadel, saabusid öösiti merelt siia piraadid. Nad ronisid mooda köit ules linna, et seal oma roovli tukke korda saata ning seejarel salaja tagasi seilata.

Loodan et sellest jutust saad inspiratsiooni ja ideid põneva ja muljeterohke suvepuhkuse veetmiseks tavaturistidele vähem tuntud alal, eriti kui plaanis on ka Rooma külastamine.

Aga vaata nüüd kõike oma silmaga:


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _