mosaiciVana Ostia (Ostia Antica)

Huvitavaks seigaks Rooma avastamisel võib kujuneda "Ostia Antika" külastamine. Oma arenenud tehnoloogilise ja arhitektuurilise korralduse poolest, aga ka kurva saatuse poolest, on Vana Ostia võrreldav Pompei legendaarse linnaga ning mõned kutsuvadki seda "Mini Pompeiks". Nimetus "Ostia" tuleneb ladinakeelsest sõnast Ostium - jõesuu. Just siit kunagi ammu, sajandeid tagasi võttis algust Tiberi jõgi. Kunagise tähtsa sadamalinna rajamine ulatub seitsmendasse sajandisse enne meie aja arvamist, kuningas Anco Marzio poolt. Kuid esimesed kindlusetaolised ehitised pärinevad juba viendast sajandist enne meie aja arvamist.

anfiteatroLinnal oli tähtis strateegiline roll, sadam ja selle kindlused tõkestasid vaenlaste imbumist merelt Rooma aladele Tiberi jõe kaudu. Samas asus siin ka tähtis soola aurutamise punkt. Rooma Impeeriumi õitsenguga kasvas ka Ostia heaolu ning elanikkonna arv suurenes kiiresti. Linnast kujunes Rooma tähtsaim kaubanduspunkt, sadamasse aga koondati suurim osa Rooma laevastikust. Kuna jõesuu nõudis pidevat süvendamist ning korrashoidu, otsustas Caesar alustada suurejoonelist sadama projekteerimist ja ehitust. Seda tööd jätkas Claudius ning lõpule viis Trajanus. Sadam sai nimetuseks "Portus Augusti - Traiani". Loomulikult mõjutas suure sadama ehitamine ka linnlaste elu - Ostia elanike rikkus ja elumugavused, pakkusid konkurentsi isegi Impeeriumi pealinna, Rooma suursuguse eliidi eluviisile. Sadamast Rooma poole liikusid loendamatud meretagused aarded ja rikkused, ning loomulikult oma jao said sealt ka kohalikud kaupmehed. Linna rajati laiad tänavad ja ehitati toretsevad villad, kaupa hoiti uhketes mozaiik põrandatega horrea'des - ladudes, millest mõned olid kogunisti viiekorruselised. Mitmekorruseliise elamu ehitamise viis ja tänapäeva "magala" rajoonide idee pärineb Ostia aegadest ja paljud väidavad et just nimelt siit. Vaesemad linnakodanikud elasid insulae'des, ehitised, milles elamine, laoruumid ja kontor koos. Erirahvustest kodanikud rajasid siia oma usu templeid ning sadamalinnast sai arvestatav cosmopoliitiline keskus.

tempioOstia laastumine langes kokku Rooma Impeeriumi langemisega, mida omalt poolt soodustas merepiiri tagasitõmbumine ja Tiberi jõesängi ja jõuesuu nihkumine. Kaubanduslik sagin rauges, sadam jäi laevadele madalaks ning tagatipuks mõned suuremad üleujutused ja haiguste epideemiad tegid oma töö. Linnatänavad kattusid mudaga, elamud lagunesid ja elanikud lahkusid. Rooma Imepeeriumi lõpupäevil kujutas Ostia endast väikest tähtsusetut küla.

Küll aga kuulub Ostia ajaloosse veel üks tähtis sündmus - IV sajandil rajas paavst Gregorio mahajäetud Ostia alale linnakese Gregoriopoli, kuhu hiljem XV-ndal sajandil ehitati Giulio II loss, mida loetakse tänapäeva militaristliku arhitektuuri eelkäiaks.

Esimesed arheoloogilised kaevandused algasid Ostias XIX sajandil, ning põnevaid avastusi jätkub tänapaäevani. Neist viimane on uue Kolosseumi taolise amfiteaatri avastamine Ostia territooriumil.

Antiiksetes varemetes on äratuntavad: Vana Ostia peatänav, mis on 9 m.lai ja peaaegu 2 km pikk. Pikki tänavat võib näha antiikse teatri, Augustuse templi, Kapitooliumi varemeid, horrea'sid ja insulae'sid - antiiksed laod ja elamud. Samuti on külastada muuseum mis asub arheoloogilisel territooriumil.

Kõige parem aeg Ostia arheoloogilise ala külastamiseks on kevad - Märtsist Maini ja sügis - September kuni Novembri esimese pooleni.

maschereattoriVaremete lahtioleku ajad:

Jaanuar, Veebruar, November
ja Detsember
08.30 - 16.00 külastajate väljumine alalt kuni kla. 17.00
Märts 08.30 - 17.00 külastajate väljumine alalt kuni kla. 18.00
Märtsi viimane nädal kuni Oktoober 08.30 - 18.00 külastajate väljumine alalt kuni kla. 19.00
Oktoobri viimane nädal kuni 1 November 08.30 - 17.00 külastajate väljumine alalt kuni kla. 18.00

Ala suletud kõikidel esmaspäevadel ja 1 Jaanuar, 1 Mai, 25 Detsember

On võimalik kasutada audiogiidi ning see on inglise, itaalia ja prantsuse keelne.
Sissepääsu hind: 6,50 euro. Pilet kehtib ka muuseumisse.
Sissepääs tasuta EL kodanikele kelle vanus on alla 18 aasta ja üle 65 aasta.

Giulio II lossi saab külastada gruppidena kuni 30 inimest, gruppi saadab muuseumi töötaja. Külastamise kellaajad on järgmised:
kell 10.00 ja 12.00, teisipäeval ja neljapäeval ka kell 15.00
Loss on suletud kõikidel esmaspäevadel ja 1 Jaanuar, 1 Mai, 25 Detsember.
www.ostiaantica.net
Aadress: Scavi di Ostia - Via dei Romagnoli, 717 - 00119 Ostia Antica - Roma
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Kohale jõudmisest (kliki siia)


Ostia
statua

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _