Sinagoga Tiberi kaldaäärne

Üks korralik Rooma külaline võtab kindlasti ette jalutuskäigu Tiberi kaldaäärsel. Ka siin rulluvad Su ees lahti Igavese Linna üksikud ajaloofragmendid. Peale uhkete sildade, ja neid on üle Tiberi jõe kokku 21, saad uudistada Tiberi kaldal asuvat kurva alatooniga ajaloolist Juudi Getot, iidset Tiberi saart ja romantilist kohvikute-restoranide rajooni Trasteveret. Jalutuskäigu stardipunkt olgu vabal valikul. Võib alustada nii Tiberi äärest kui ka näiteks Campidolio väljaku jalamilt.
Selle jalutsuskägu ajal tutvud: Sinagoga - Sünagoog, Fontana delle Tartarughe - Kilpkonna purskkaev, Ponte Fabricio - Fabricio sild, Isola Tiberina - Tibei saar, Ponte Cestio - Cestio sild, Chiesa Santa Maria in Trastevere - kirik Santa Maria in Trastevere, Chiesa Santa Cecilia in Trastevere - kirik Santa Cecilia in Trastevere, Villa Farnesina, Palazzo Corsini, Chiesa San Pietro in Montorio - kirik San Pietro in Montorio, Gianicolo, statua di Garibaldi - Garibaldi ratsamonument.
Alutuskäigu keskmine kestvus, 3-4 tundi.


Juudi rajoon Geto

Fontana delle TartarugheJuudi rahvas on Roomas märkimisväärset rolli mänginud juba alates 2 saj. eKr. Selle rahvaga seotuid rahvusküsimusi tuli lahendada pea igal Rooma valitsejal. Keskajal, mil juudi kogukond asus veel Trastevere territoriumil, läks neil üsna hästi. Kuid XVI sajandil inkvisitsiooni rajaja paavst Paulus IV läkitas kõik juudid kitsale armetule alale, mis asub Trasteverest teisel pool jõge. Sest saadik kannab see rajoon Juudi Geto nime ja algab Marcello teatri - Teatro Marcello - tagant. Ala piiravad Tiber, Via Arenula ja Largo Argentina. Õnneks on ajad muutunud ja tänapäeval võib Roomas igaüks, sõltumata oma rahvusest, elada seal, kus talle meeldib. Getost on aga väljakujunenud prestiizhikas tsoon, kus elab endiselt energiline juutide kogukond. See on restorane ja poekesi täis piirkond, kus pakutakse iseloomulikke Rooma-juudi toidumoona ja maiustusi.

Peamiseks siinseks vaatamisväärsuseks on assüüria-babüloonia stiilis Sünagoog (kaardil roheline märk nr.1), mis püstitati 1904. aastal ja mille kõrge kuppel on teatud üleskutseks otse teisel pool jõge asuvale Vatikanile. Vaatamata tasulisele sissepääsule, on see ilus pühamu kahtlemata külastamist väärt.

NB! Pildistamine ja filmimine on siin rangelt keelatud. Sünagoogis asub ka rahvusmuuseum.

Sünagoog on avatud: pühapäevast neljapäevani 10.00 - 17.00 (suvekuudel kuni 19.00)
reedel 09.00 - 14.00
(suvekuudel 10.00 -16.00)
Suletud rahvuspühade ajal.
Aadress Sinagoga Lungotevere De' Cenci, Roma

Otsi kindlasti üles ka Rooma üks toredaim ja laste lemmik purskkaev Piazza Mattei-l, Fontana delle Tartarughe - Kilpkonna purskkaev (kaardil nr.2).

Ponte Isola TiberinaTiberi saar

Enne kui Trasteveresse satud, tuleb sul ületada sild Ponte Fabricio (kaardil nr.3), mis viib väikesele, keset jõge asuvale Tiberi saarele - Isola Tiberina (kaardil nr.4). Ponte Fabricio sild on Rooma vanim sild, mis ehitatud 62. aastal eKr. ja veel tänapäevalgi kasutuses. Aastal 293 eKr. ehitati Tiberi saarele tempel, mis pühendati Rooma tervistumise ja kaitsejumalale Aesculapiusele. Sest ajast peale on saar läbi sajandite olnud seotud haigete ja abivajajatega. Suur Fatebenefratelli haigla, mille XVI saj. rajasid Jeruusalemma mungad, seisab siin endiselt. Aesculapuise templi varemetele ehitati hiljem Bartolomeo kirik. Tiberi saarelt Trasteveresse pääsemiseks tuleb Sul ületada samuti soliidse ajalooga Cestio sild (kaardil nr.5).

Trastevere

Ületades Cestio silla, oled nüüd kohvikuid, lokaale ja häid restorane tihkelt täis Trasteveres. Trastevere on omaette Rooma linnaosa, mis tõlkes tähendab “piirkond üle Tiberi”. Paljud Roomat korduvalt külastavad turistid loevad kitsaste tänavatega, kulunud terrakotaga ja rõdudelt rippuvate lilledega Trasteveret linna kõige romantilisemaks piirkonnaks. Sellest ajast saadik kui paavst XVI sajandil juudid siit Getosse ajas, on Trastevere olnud töölisklassi piirkond. Ka täna on see linnaosa säilitanud elava sagiva iseloomu. Siinsed elanikud räägivad Rooma - lihtklassi slängi ning uhkeldavad oma põliste Rooma juurtega ja peavad end kõige õigemateks ja autentsemateks roomlasteks.

Trastevere keskväljakul on Chiesa Santa Maria in Trastevere - Püha Maria kirik (kaardil nr.6), mis arvatavalt on vanim ametlik kristlik kirik Roomas. Kirik on kuulus oma mosaiikide poolest. Selle fassaadi kaunistavad XII sajandi mosaiigist Neitsi Maarja ja tema kõrval olevad neitsid.

Santa Maria in Trastevere
Kirik Santa Maria in Trastevere on avatud: iga päev 07.30 - 20.00

Kui aega ja tahtmis on, võib külastada muusikute pühaku Santa Cecilia kirikut - Santa Cecilia in Trastevere (kaardil nr.7), mis jääb pealmisest teeplaanist veidi eemale. Vaatamisväärsusteks on kena barokkne fassaad ja kaldus romaani torn. Püha Ceciliat peetakse muusikute kaitsepühakuks, kes suri märtrisurma III saj. pKr. Naist piinati kõrvetamisega tema kodu caldarium -is, mille kohal praegu seisab tema kabel. Ent imekombel jäi naine ellu ning tal raiuti pea maha. Naise haud kaevati XVI saj. välja ja uskumatult hästi säilinud keha järgi valmistas skulptor Stefano Maderno oma kauni skulptuuri. Skulptuuri võib näha kiriku keskse altari all.

Kirik Santa Cecilia in Trastevere on avatud: iga päev 09.30-18.40
Aadress: Piazza di Santa Cecilia, 22 Rione Trastevere

Meie põhiteekonna juurde tagasitulles, on järgmine vaatamist vääriv objekt XVI sajandist pärit, Rooma pankuri Agostino Chigi perele loodud villa, mis ristiti hiljem selle ostnud kardinal Alessandro Farnese auks Villa Farnesina-ks (kaardil nr.8).

Tempietto Bramante
Villa Farnesina on avatud: espaspäevast laupäevani 09.00 - 13.00
Info: Tel. 0668801767
Aadress: Via della Lungara 230, Trastevere

Veel üks koht, mida tasuks siin külastada, on vanakunsti galerii - Palazzo Corsini (kaardil nr.9).

Galerii on avatud: teispäevast puhapäevani 09.00 - 13.30 (puhapäeval kl. 09.00 - 12.30)
Aadress: Via Della Lungara 10, Trastevere

Astudes mööda pikka ja käänulist Via Garibaldi-t ülesmäge, jaab Sulle koigepealt teepeale üks renessansiajastu pärl - kirik San Pietro in Montorio ja selle Bramante Tempieto (kaardil nr.10).

Kirik San Pietro in Montorio on avatud: iga päev 07.30 - 12.00

Edasi jatka teed mooda Via di Port San Pancrazio ning jõuad loppuks Gianicolo-le - Janiculumi künkas (kaardil nr.11). Siinselt platvormilt avanev vaade Roomale on see, mis tõesti eluks ajaks meelde jääb! Platsi keskel seisab Garibaldi ratsamonument (kaardil nr.12) ja veidi eemal tema kartmatu naise Anita mälestusmärk.


Statua Garibaldi

Künkal asub ka  
Aadress: Piazza S.Pietro in Montorio 2, Roma

Trasteveresse on aga kahtlemata mõtet tagasi tulla õhtutundidel, et mõnes eriti heas juudi - rooma restoranis õhtustada ning seejärel linnaosa ööelust osa võtta.

Tänase jalutuskäigu vahemaad:
Campidolio väljak - Fontana delle Tartarughe 400 m
Fontana delle Tartarughe - Sinagoga 200 m
Sinagoga - Isola Tiberina 300 m
Isola Tiberina - Chiesa Santa Maria in trastevere 800 m
Chiesa Santa Maria in trastevere - Chiesa Santa Cecilia 800 m
Chiesa Santa Maria in trastevere - Palazzo Corsini 500 m
Palazzo Corsini - San Pietro in Montorio 700 m
San Pietro in Montorio - Gianicolo 700 m

photoalbumNäita Ghetto, Isola Tiberina, Trastevere täisekraanil

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _