vaticano3 osa – Vatikan

Täna näed:
Piazza di San Pietro - Püha Peetruse väljak, Basilica di San Pietro - Püha Peetruse katedral, Castel San't Angelo - San't Angelo kindlus, Il ponte di San't Angelo - Sant Angelo sild, Palazzo di Giustizia - Justiitspalee

Jalutuskäik kestab 2-3 tundi.

Vatikan on maailma väikseim riik, kus on maailma suurim ristiusu kirik, maailma suursuguseim kunstimuuseum ja maailma lummavaim kunstiteos – Michelangelo "Sixtuse kabeli laemaaling". Tänase päeva pühendame paavstide miniriigile. Siia jõudmiseks on kõige lihtsam kasutada metroo "A" punast liini, väljumispeatus "OTTAVIANO". Juba metroo peatusest väljumisel saadavad Sind viidad, mis osutavad Püha Peetruse väljakule..

Neid järgides liigu pikki Via Ottaviano tänavat kuni jõuad Piazza Risorgimento väljakule. Edasi otse üle väljaku, seejärel üle tee ja oled Via Porta Angelica tänaval, mis on ääristatud Vatikani väliseinaga. Edasi kõndides jõuad lõpuks kahekordse sambareani, see on Bernini poolringis sammastik, osa maailma huvitavamast arhitektuurilisest ansamblist – Püha Peetruse väljakust (kaardil roheline märk nr 1). Sisene väljakule, selle keskel näed traditsioonilist 25meetrist graniidist obeliski, mille mõlemal poolel on purskkaevud. Kusjuures parempoolne purskkaev (seistes näoga kiriku poole) on 60 aastat teisest vanem. Otsi üles soorjas kivi mis asub obeliski ja purskkaevu vahel ning astu sellele, keerates ennast näoga sammaste poole. Nüüd võid näha arhitektuurilist mängu – täiuslikult reastatud sammaste rivid muutuvad nagu võluvael üheks. Sammastiku pilastritel seisavad 140 pühaku kuju. Püha Peetruse väljak on rajatud kunagise Nero staadioni kohale, kus hukati esimesi kristlasi, nende hulgas ka Püha Peetrus.

Kohale, kus Peetrus märtrisurma suri, püstitas esimene kristlasest keiser Constantinus 4. sajandil pKr esialgse Püha Peetruse basiilika. 16. sajandil alustati uue basiilika ehitamist ning selle kallal on töötanud terve rida silmapaistvaid kunstnike nagu Bramante, Carlo Maderno, Michelangelo ja Raffael. Et pääseda katedraali (kaardil roheline märk nr 2), tuleb läbida turvakontroll, mis vahel tekitab järjekorda. Õnneks liigub järjekord üsna kiiresti edasi ja ei võta kuigi palju aega.

San PietroNB! Rooma ja Vatikani kirikutesse saab siseneda ainult õlgu ja põlvi katvas riietuses.

Katedraalil on viis sissepääsuust. Vasakult paremale: Surma uks, Hea ja kurja uks, Filarete uks, Müsteeriumi uks ja Püha uks, mis avaneb üks kord 40 aasta jooksul.

Kohe sissepääsu juurest paremal, omaette kabelis, näed basiilika kõige väärtuslikumat kunstiteost – Michelangelo "Pieta".

Kesklöövi põrandal on huvitavad tähised, mis näitavad, kui palju teised maailma suurimad katedraalid Püha Peetruse basiilikale mõõtudes alla jäävad.

Edasi võid näha Püha Peetruse pronksist kuju, mille parema jala varbad on sajandeid neid suudelnud ja puudutanud palverändurite tõttu üsna õhukeseks kulunud. Pühakoja muljetavaldava kupli on kujundanud Michelangelo. Teatavasti sai suurkunstnik inspiratsiooni Pantheonist ning aupaklikusest selle vastu lõi katedraali kupli 42meetrise ehk Pantheoni kuplist väiksema läbimõõduga.

San PietroKupli all sirutub Bernini suurepärane baldahiin, mille all paavst missat peab. Baldahhiini ja selle spiraalsammaste tarvis läinud pronks on võetud Pantheonist. Lisaks on veel katedraalis vaadata Varakamber, Aleksander VII monument, mis kujutab Tõde, Õiglust, Halastust ja Arukust ja Bernini külluslik vitraazh.

Püha Peetruse katedraal on avatud: iga päev 07.00 - 19.00,
talvekuudel kuni 18.00
Püha Peetruse kiriku kuppel on avatud: iga päev 07.00 - 18.00,
talvekuudel kuni 17.00
Pileti hind: 4 euro - treppidest minek
6 euro - liftiga tõusmine

Basiilika all asetsevad Vatikani Grottid – kabelid ja paavstide hauakambrid.

Vatikani Grotid on avatud: iga päev 07.00 - 18.00,
talvekuudel kuni 17.00

Veel sügavamal asub nekropolis – Püha Peetruse ja Kristuse-eelsed hauakambrid. See ala ei ole üldisele vaatajaskonnale avatud. Sinna pääseb vaid spetsiaalselt korraldatud ekskursioonide kaudu.

Muide, paavsti on võimalik näha tema isiklikus residentsis. Tavaliselt korraldab ta igal kolmapäeval avaliku audientsi, millele on vajalik tellida kutse. Kutse tellitakse posti või faksi teel Paavstikoja Prefektuuri kaudu, või ka otse koha pealt.

San PietroPrefettura della Casa Pontificia
00120 Citta del Vaticano
Tel. +39 0669884857
Fax. +39 0669885863

Prefektuur on avatud:
tööpäeviti 09.00 - 13.00

PriestsJuuli lõpust Septembri alguseni toimuvad Paavsti vastuvõtud tema suveresidentsis - Castel Gandolfo-s.

Paavsti on võimalik näha ka pühapäeviti keskpäeval, tema korteri aknal Apostellikus palees, mis on basiilikast paremal käel. Pühapäeviti, juhul kui Paavst viibib Roomas, ütleb ta Angeluse palve ja õnnistab väljakule tulnud rahvast.

Vatikani Muuseumid jäävad Püha Peetruse väljakust ligi 15minutilise jalutuskäigu kaugusele piki Vatikani müüri. Kuna maailma suurima kunstikogu külastamine on iseenesest tõsine ja küllalt koormav ettevõtmine, soovitan lühiajalise Rooma külastamise puhul see hoopis plaanist välja jätta või siis pühendada sellele eraldi päev. Seepärast kirjutan Muuseumi külastamisest eraldi peatüki.

Järgmisena soovin Sulle tutvustada karmi ja võimsat, sünge minevikuga Castel Sant’ Angelo-t (kaardil roheline märk nr 3). Jättes selja taha Püha Peetruse väljaku kumerad sammastikuread, astu mööda laia Via della Conciliazione-t ida suunas. Kuni 1936. aastani oli Peetruse väljaku esine ala täis keskaegseid kitsaid tänavaid. Siin asus ka Raffaeli ateljee. Mussolini arhitektid otsustasid aga selle maatasa teha, et luua takistuseta vaade Püha Peetruse katedraalile. Catel Sant’ Angelo poole liikudes näed paralleelselt Via della Conciliazione-ga jooksvat paksu müüri, mille sees on salajane käik – il Passetto (kaardil roheline märk nr 4), mis ühendab Vatikani Castel Sant' Angelo-ga. Seda kasutasid kriiside ajal paavstid bastioni varju põgenemiseks. Samuti armastab rahvas pajatada et paavstid käisid salaja seda teed pidi, kiriku vastu eksinute piinamisi pealt vaatamas. Algselt Hadrianuse perekonna mausoleumiks mõeldud hoonest sai seejärel Aureliuse linnamüüri kaitseosa. Oma nime päris kindlus 6. sajandil, mil tolleaegsele paavstile ilmus peaingel Miikael, kes, pistes oma mõõga tuppe, andis märku hädade lõppemisest linnas. Selle auks ilutseb bastioni kaitseväljal mõõgastatud ingli kuju. Sajandeid oli see Rooma tugevaim sõjabastion, paavstide varjupaik ja ühtlasi ka kuulsate vangide piinamise ja hukkamise koht. Siin kannatas munk-filosoof Giordano Bruno. Kindluses saab vaadata renessansiaegseid freskodega paavstide kortereid, relva muuseumi, süngeid vangikonge ja lõpuks suurepärast vaadet Tiberile ja linnale, mis avaneb bastioni katuselt.  

Castel Sant'angelo
Castel Sant' Angelo on avatud: teisipäevast puhapäevani 09.00 - 19.00
Pileti hind: 5 euro.
Info Tel.: +39 066819111
+39 0699344404

Kindluse jalamilt üle Tiberi laiub ka üks Rooma uhkeimaid sildu – Sant'Angelo sild (kaardil roheline märk nr 5). Silda kaunistavad kümme Kristuse kannatuse sümbolit kandvat inglit – autoriks Bernini.

Kui ületad silla ja sisened Vanalinna, oled kohe Piazza Navona juures. Bastioni juurest võid pikki Tiberi äärt jalutada ka mõnisada meetrit edasi, sest kohe põhjapoole järgmise silla jalamil seisab oma massiivsuse poolest muljetavaldav Palazzo di Giustizia – Rooma Justiitspalee (kaardil roheline märk nr 6). Eelmise sajandi alguses ehitatud hoone on niivõrd raske, et 1970. aastast hakati täheldama maa vajumist selle all.

Siinkohal on päeva "kohustuslik programm" lõppenud. Võid jätkata Rooma avastamist, külastades näiteks Trastevere rajooni. Selleks otsi üles bussipeatus P.ZA PIA/CONCILIAZIONE, mis asub Via della Conciliazione tänava lõpus, Castel Sant' Angelo juures. Istu bussile nr 23 suunaga PINCHERLE/PARRAVANO ja sõida 6 peatust edasi või siis bussile nr 280 PARTIGIANI (FS). Mõlemal juhul on väljumine peatuses LGT SANZIO/FILIPPERI. Trasteverest võid teha jalutuskäigu plaani järgi, mis on siinses peatükis "Tiberi kalda-äärne". Pead selle lihtsalt vastupidi läbi tegema, alustades Trasteverest ja lõpetades Juudi Geto-ga.
Vaata: Tiberi kaldaäärneRoma by night

Teise variandina pakun lisajalutuskäiku San Giovanni in Laterano juurde ja sealt edasi vastavalt plaanile peatükis "Rooma Vanalinnas".
Vaata: Veel vaatamisväärsusi vanalinnas

Tänase jalutuskäigu vahemaad:
Metroo peatus OTTAVIANO - Piazza San Pietro (Puha Peetruse valjak) 900 m
Piazza San Pietro - Castel Sant'Angelo 700 m
Castel Sant'Angelo - Palazzo di Giustizia 400 m

photoalbum


Näita 3 päeva jalutuskäik täisekraanil

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _