Parco degli AranciAventino nõlv

Ilusa sissejuhatuse või siis hoopis punkti Sinu Rooma külastusele paneb vaateplatsilt avanev panoraam Igavesele Linnale. See on üks meeldejäävamaid kogemusi, mis Roomast kaasa tuuakse. Vaadet linnale võid nautida Püha Peetruse katedraali kuplilt, Vittorio Emanuele II monumendilt, Castell Sant’ Angelo katuselt ja vaateplatsidelt – Gianicolo, Pincio ja Aventino. Järgnev peatükk räägib sellest, mida põnevat leidub Aventino nõlval.

Selle jalutsuskägu ajal tutvud:

Giuseppe Mazzini mälestusmärk, Apelsini aed – Parco Savello, basiilika Santa Sabina, Piazza dei Cavalieri Di Malta – Malta rüütlite plats.

Jalutuskäigu keskmine kestvus on 1,5 tundi.

Parco degli AranciAventini Mägi on üks seitsmest Rooma kuulsast nõlvast. Juba impeeriumi ajal aristokraatide piirkonnaks olnud küngas on jätkuvalt ihaldusväärne elurajoon, kus lisaks varjulistes aedades peituvatele villadele, seisab ka osa ristiusu vanemaid kirikuid.

Et sinna jõuda, tuleb Sul teha üks lühike jalutuskäik ülesmäge, mis algab Giuseppe Mazzini mälestusmärgi juurest (Piazzale Ugo La Malfa) ja mis on kohe Circo Massimo kõrval (kaardil märk nr. 1).

Kõige pealt jääb Sinu teele armas rikkalik rosaarium, mis kaunistab teed mõlemalt poolt. Seejärel näed paremat kätt kivimüüri ning veidi aja pärast ka väravaid, kust pääseb dominikaani munkade "Apelsini aeda" ehk Parco Savello (kaardil märk nr. 2) ja sealsele vaateplatsile.

Üpris tõenäoliselt saad olema mõne õnneliku noorpaari pulmapäeva tunnistajaks. Roomlased armastavad väga uhkeid sitsi-satsilisi pulmi. Oma võsukeste kombekohane paari panemine on vanematele auküsimus ja Apelsini aed on üks paljudest traditsioonilistest kohtadest, kus rooma noorpaarid armastavad pulmapilte teha. Neile, kes tähtsa otsuseni pole veel jõudnud, on ilusa vaateplatsiga aed kohtamise paigaks, kus käsikäes platsi serval istutakse ja päikeseloojangus suudeldakse.

Kui kohalikele pole apelsine täis puud mingi uudis, siis põhja poolt tulnud linna külalistele avaldavad oranzhe palle täis lõbusad puud üsna suurt muljet. Suviti käivad pargis Buratiino ehk marionett-teatri etendused lastele.

Kuid see pole veel kõik. Peale ilusa pargi ja vaateplatsi on siin veel üht-teist vaadata. Kohe aia väravatest välja astudes näed väikest, kuid üsna omapärast basiilikat Santa Sabina (kaardil märk nr. 3). Kirik ehitati 5 saj. pKr. endise Juno templi kohale. Kindlasti uuri lähemalt kiriku peaust - see on valmistatud küpressipuidust ning kaetud meisterlike nikerdustega mil kujutatakse 18 tahvlit stseenidega Piiblist, s.h. vanim kujutatud stseen ristilöömisest, kusjuures huvitaval kombel ilma ühegi ristita.

Parco degli AranciLäbi aatriumi akna võid näha Püha Domenico istutatud apelsinipuu järglast. Legendi kohaselt XII saj. istutas San Domenico - domenikaani ordu rajaja, siinsesse aeda itaalia esimese apelsini puu. Sellest ajast saadik kasvavad sama koha peal selle puu järglased. Püha puud saadki näha väikesest avast mis on basiilika peaukse vastas.

Kirik Santa Sabina on avatud: iga päev 07.00-13.00 ja 15.00-19.00

Edasi, paar sammu eemal on Piazza dei Cavalieri Di Malta - Malta rüütlite plats (kaardil märk nr. 4). Enamus tuleb siia selleks et näha läbi tillukese vaatesilma müüriseina uksel täiuslikult raamitud Püha Peetruse kuplit, mis visuaalselt tundub palju lähedamal olevat kui see tegelikult on. Tavaliselt jäävad aga märkamata väljaku kaunistused, mis on meister Piranesi kätetöö. Malta ristirüütlite ordu auks kasutas kunstnk seinade kaunistamisel antiigistiilis obeliske ja ordu vappe.

Aventino nõlvalt on mugav edasi minna Caracalle termidesse.
Vaata: Caracalla saunad


Tänase jalutuskäigu vahemaad:
Giuseppe Mazzini mälestusmark - Appelsini aed 300 m
Appelsini aed - Piazza dei Cavalieri Di Malta 300 m

photoalbumNäita Aventino täisekraanil

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _